e-Składka – o czym jeszcze warto pamiętać

W tym roku rozliczenia z ZUS stały się łatwiejsze i szybsze. Zamiast kilku przelewów do ZUS przedsiębiorcy opłacają składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego (NRS).  Dotychczasowe rachunki do wpłat zostały zamknięte – przypomina Izabela Jakubek Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z chorzowskiego Oddziału ZUS.

Gdzie sprawdzisz numer rachunku bankowego

  • w każdej chwili na stronie internetowej ZUS;
  • na stronie www.eskladka.pl uruchomiona została wyszukiwarka NRS;
  • możesz go ustalić w każdej placówce ZUS;
  • łącząc się z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl).

Nowa usługa wyeliminowała podawanie wielu dodatkowych informacji przy realizacji przelewu, takich jak: NIP, REGON, PESEL, czy miesiąc za który opłacasz składki.

Warto pamiętać

Jeśli masz zadłużenie w ZUS, podzieloną wpłatę przekażemy  na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu na koncie. Dzięki temu nie narastają odsetki.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą który posiada długi z tytułu nieopłaconych składek ZUS, powinieneś skorzystać z układu ratalnego. Wówczas będziesz mógł spłacać dług i jednocześnie będziesz miał prawo np. do zasiłku chorobowego.

Więcej informacji o e-Składce można przeczytać na stronie internetowej http://www.zus.pl/eskladka.

Doradca pomoże

Jeśli masz wątpliwości w zakresie opłacania, rozliczania wpłat, bądź chcesz uzyskać odpowiedź na inne pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej możesz skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek. Jego stanowisko znajduje się na Sali Obsługi Klientów w każdym Oddziale i jednostce terenowej ZUS. Możesz także zarezerwować wizytę u doradcy nie wychodząc z domu. Wystarczy że zalogujesz się na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).