Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2012 r. działało ogółem około 1,8 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę średnią w Unii Europejskiej, w sektorze MŚP w Polsce dominują mikroprzedsiębiorstwa a udział firm małych jest o połowę mniejszy.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
11/4/2017
Agencja SOMA zaprasza do udziału w misji polskich przedsiębiorców na największe targi elektryczne i elektrotechniczne w regionie – 17 edycję International Electricity Exhibition of Iran (IEE) w Teheranie. Targi IEE to idealna platforma do nawiązania współpracy biznesowej, zawierania transakcji i wprowadzania produktów na chłonny irański rynek.

Targi odbywają się w dniach 4 -7 listopada, wyjazd obejmuje daty 3 – 7 listopada 2017 r.
http://msp.katowice.eu/Pages/International-Electricity-Exhibition-of-Iran.aspx
  
10/20/2017
Ambasada RP w Bogocie uprzejmie informuje, iż Komisja Europejska organizuje misję polityczno-gospodarczą  do Kolumbii, pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Daniela Calleja, w której wezmą udział m.in. przedstawiciele europejskich przedsiębiorstw.
Odbędzie się ona w dniach 17-20 października 2017 r. w Bogocie i Medellin.
W programie misji przewidziane są spotkania z kolumbijskimi politykami oraz przedsiębiorcami, których tematyka będzie dotyczyć możliwości wspierania współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
 
Obszarami szczególnego zainteresowania będą:
- gospodarka obiegowa
- efektywne gospodarowanie zasobami i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych
- innowacje ekologiczne
- produkty chemiczne
- gospodarka odpadami komunalnymi
- gospodarka wodna
- oszczędzanie energii
- bioróżnorodność
 
Zainteresowane  firmy mogą uzyskać szczegółową informację na temat misji oraz zarejestrować swój udział pod adresem : https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CEMColombia2017
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CEMColombia2017
  
10/18/2017
Miasto Katowice serdecznie zaprasza wszyskich przedsiębiorców do udziału w VII Europejskim Kongresie MŚP. Trzy dni kongresu to szereg sesji panelowych i warsztatów obejmujących 10 bloków tematycznych, spotkania dotyczące współpracy międzynarodowej, a także liczne wydarzenia towarzyszące.
Hasło przewodnie tegorocznego kongresu to "Uwolnić biznes!"

Link do rejestracji: https://rejestracja.ekmsp.eu/system/login
Data: 18-20.10.2017 r.
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
http://ekmsp.eu/pl/strona-glowna/
  
10/18/2017
Podczas Konferencji TechMine będziemy rozmawiali o biznesie, technologiach i zarządzaniu. Zaprezentujemy innowacyjne przedsięwzięcia technologiczne, porozmawiamy z praktykami o ich doświadczeniach i wiedzy na temat przedsiębiorczości. Spotkanie da uczestnikom okazję do nawiązania korzystnych i trwałych kontaktów oraz do integracji i wymiany poglądów.

CEL?
Rozwój ekosystemu przedsiębiorczości innowacyjnej. Nawiązywanie kontaktów, zawiązywanie partnerstw, przepływ wiedzy i doświadczeń.
TEMATYKA?
Zarządzanie i nowoczesna przedsiębiorczość ze szczególnym uwzględnieniem technologii. Wdrażanie rozwiązań technologicznych dla promocji miasta i regionu.
http://msp.katowice.eu/Pages/Konferencja-TechMine.aspx
  
9/29/2017
Uprzejmie informujemy, iż w związku z udziałem polskiej delegacji oficjalnej w Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w Bonn (COP-23) w dniach 6-17 listopada 2017 r., Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP prowadzi nabór polskich przedsiębiorstw zainteresowanych promocją własnych technologii i produktów podczas wydarzeń towarzyszących w/w konferencji.

Ze względu na konieczność oficjalnego notyfikowania członków delegacji biznesowej do sekretariatu Ramowej Konwencji ws. Zmian Klimatu, prosimy o przekazywanie zgłoszeń z Państwa strony do 29 września 2017 r. (deklaracja uczestnictwa) oraz do 6 października br. (podanie konkretnej osoby, która weźmie udział).

Zgłoszenia zawierające informację w języku angielskim o Państwa przedsiębiorstwie oraz wzmiankę, jakimi rynkami są Państwo potencjalnie zainteresowani prosimy przekazywać na następujący adres mailowy: tomasz.jamroz@msz.gov.pl.
http://msp.katowice.eu/Pages/cop-23.aspx
  
9/28/2017
W ramach Akcji Start Biznes, organizowanej przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać z bezpłatnej porady podatkowej. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, świadczona w ramach programu Start Biznes obejmuje jednorazową poradę podatkową, dotyczącą optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów ww. jednorazowej porady.

Kolejne konsultacje odbędą się w dniu 28.09.17 r. (czwartek) w godz. od 09.00 do 12.00 w budynku Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1 w sali 701 (VII piętro).
Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mail: Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu
http://msp.katowice.eu/Pages/start-biznes-wrzesien-2017.aspx
  
9/25/2017
25-26 września 2017 r. w Poznaniu odbędzie się Polsko-Nigeryjski Szczyt Gospodarczy (Polish-Nigeria Business and Investment Summit  - PONBIS).
Celem konferencji jest połączenie zainteresowanych podmiotów gospodarczych z Polski z przedsiębiorstwami i instytucjami odpowiedzialnymi w Nigerii i przedstawienie możliwości korzystnej współpracy gospodarczej przedsiębiorstw obu krajów. Szczyt pozwoli skoncentrować wszystkie zasoby na potencjalnych firmach, które rozpoczną nawiązywanie relacji niezbędnych do udanego partnerstwa biznesowego.
http://msp.katowice.eu/Pages/ponbis.aspx
  
9/22/2017
Bezpłatne szkolenie pn. "Przedsiębiorca Być!" odbędzie się w dniu 22.09.2017 r. (piątek) w  godz.: od 10:00 do 13:00, w Urzędzie Miasta Katowice, przy ul. Rynek 1 w sali nr 701 (VII p.)
„Przedsiębiorcą Być!", pod takim hasłem odbędą się warsztaty dla mieszkańców Katowic i okolic na temat wiedzy z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości, założeń związanych z założeniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dostępnych źródeł finansowania.

Spotkanie to, poza dawką przydatnej wiedzy, jest również doskonałą okazją  do nawiązania relacji biznesowych, a także do weryfikacji i oceny prowadzonych dotychczas działań w biznesie.  Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mail: Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu
http://msp.katowice.eu/Pages/przedsiebiorca-byc-wrzesien-2017.aspx
  
9/11/2017
Urząd Miasta Katowice serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie pn."ABC podejmowania działalności gospodarczej" - dla osób planujących otwarcie działalności gospodarczej oraz tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz nawiązać kontakty biznesowe, które odbędzie się w dniu 11.09.2017 r. (poniedziałek) w godzinach od 09.00 do 13.00  w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Rynek 1 w sali 701 na VII piętrze.

Szkolenie poprowadzi specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Każdy z uczestników otrzyma informator dla osób zainteresowanych działalnością gospodarczą oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu, który może okazać się istotny w przypadku ubiegania się o dotacje.

Rejestracja mailowa: Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu

Szkolenie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
http://msp.katowice.eu/Pages/ABC-wrzesien-2017.aspx
  
9/7/2017
Forum Młodych Przedsiębiorców RIG w Katowicach razem z Miastem Katowice serdecznie zapraszają na kolejne Śniadanie Młodych Przedsiębiorców.

Ideą śniadań jest networking oraz okazja do nawiązania współpracy biznesowej między Młodymi Przedsiębiorcami. Zapraszamy również bardziej doświadczonych przedsiębiorców w celu podzielenia się doświadczeniem i poszukania inspiracji do rozwoju własnych firm.

Obowiązuja zapisy!

Data: 7.09.2017, 8:00 - 10:00
Miejsce: Restauracja „Pod Drewnianym Bocianem”, ul. Gliwicka 49
http://mlodyprzedsiebiorca.org/uncategorized/xvii-sniadanie-mlodych-przedsiebiorcow/

Na skróty