Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2012 r. działało ogółem około 1,8 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę średnią w Unii Europejskiej, w sektorze MŚP w Polsce dominują mikroprzedsiębiorstwa a udział firm małych jest o połowę mniejszy.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
12/31/2017
Wraz z firmą Jobsquare serdecznie zapraszamy przedsiębiorców z Katowic i okolic do udziału w bezpłatnym programie „Rekomendowany Pracodawca". Program promuje dobre praktyki stosowane przez pracodawców względem pracowników, ale przede wszystkim wskazuje i wyróżnia firmy, które takie standardy spełniają. Dołączając do programu pracodawca reklamuje się tytułem „Rekomendowanego Pracodawcy”, który jest jasnym sygnałem dla każdego pracownika - „tutaj” warto starać się o pracę.
http://msp.katowice.eu/Pages/rekomendowany-pracodawca.aspx
  
12/2/2017
Darmowe warsztaty "WordPress - stwórz swoją pierwszą stronę" to doskonała okazja do uczynienia pierwszego kroku w stronę poznania technologii webowych.

Rejestracja jest darmowa i znajdziecie ją pod tym linkiem:
https://warsztatywordpress-katowice.evenea.pl/

Nie masz doświadczenia w programowaniu, ale zastanawiasz się czy to coś dla Ciebie? Właśnie o to chodzi! Choć na samych zajęciach programować nie będziemy, efektem warsztatów stanie się Twoja pierwsza strona internetowa.

Aby wziąć udział w warsztatach musisz:
- znać j. angielski w stopniu umożliwiającym czytanie artykułów w tym języku
- potrafić obsługiwać program MS Word
- odpowiedzieć na pytania przy rejestracji
- posiadać własnego laptopa

Data: 2.12.2017, 9:00 - 17:00
Miejsce: Cluster Cowork, ul. Józefa Wolnego 4
https://www.facebook.com/events/124042508283677/
  
12/1/2017
Startup Challenge to wydarzenie łączące ideę smart city z energią i potencjałem start-up’ów, powstałe we współpracy z Miastem Katowice. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. W tej edycji zmierzymy się z problemem niskiej emisji i postaramy się opracować rozwiązania mające na celu polepszenie jakości powietrza w Katowicach i GOP.

Impreza ma formę hackathonu, w którym uczestnicy dobierają się w zespoły składające się z programistów, grafików, kreatorów, czy aktywnych mieszkańców i pracują nad swoim innowacyjnym pomysłem z zakresu smart city przez 36h. W trakcie trwania eventu uczestnicy mogą liczyć na wsparcie mentorów oraz dostają dostęp do otwartych danych miejskich, co pozwala im podejmować realne wyzwania. Finalnie, po prezentacjach zespołów, jury wybiera jeden projekt o największym potencjale rynkowym, który otrzymuje nagrodę główną.
https://www.facebook.com/events/414174125651509/
  
11/28/2017
W dniu 28.11.2017 r. odbędzie się  Seminarium pn.: „Formy wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z woj. śląskiego”
 
Zagadnienia które będą zaprezentowane w ramach tego tematu to: 
 
•         „Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim” (dofinansowania na realizację usług rozwojowych świadczonych przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych). Dofinansowanie dotyczy usług szkoleniowych i doradczych dla MŚP :    szkolenia, studia podyplomowe, e-learning, doradztwo, coaching, mentoring
•         „Zabezpieczenia kredytów, pożyczek, leasingów oraz poręczenia wadialne dla MSP z woj. śląskiego”

Data: 28.11.2017, 11:00 - 13:00
Miejsce: ul. Francuska 70, sala konferencyjna na 1 piętrze
https://www.facebook.com/events/972276796255076/
  
11/25/2017
Kariera IT to absolutnie wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto wiąże swoją karierę zawodową z branżą IT i stawia na ciągły rozwój osobisty! Jeśli także jesteś członkiem branży IT i doskonale wiesz jak ważne jest bycie na bieżąco ze wszelkimi nowinkami technologicznymi – musisz tam być, bo to wydarzenie organizujemy specjalnie dla Ciebie!
Prelekcje prowadzone przez ekspertów IT sprawią, że spędzisz czas w efektywny i kreatywny sposób. Będziemy na bieżąco uzupełniać program wydarzenia, więc sprawdzaj poniżej opisy wykładów i naszych Prelegentów.
Mało tego! Jeśli posiadasz już doświadczenie zawodowe, przyjdź zobaczyć jak wiele mogą Ci zaoferować firmy, z którymi współpracujemy i poznaj ich najnowsze oferty pracy. Nasi Partnerzy to liderzy krajowego rynku poszukujący aktualnie wykwalifikowanych pracowników w województwie śląskim. Każdy będzie miał okazję porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami danej firmy, sprawdzić aktualnie prowadzone projekty, dowiedzieć się więcej o możliwościach i warunkach zatrudnienia a także wziąć udział we wstępnej rekrutacji, by mieć szansę na zdobycie pracy marzeń! :)
Ponadto w trakcie Kariera IT odbywać się będą pokazy technologii, a na każdego uczestnika czekać będzie także poczęstunek oraz możliwość konsultacji swojego CV z doradcą zawodowym.
http://careercon.pl/konferencja/kariera-it-katowice-25-11-2017/
  
11/21/2017
Chcesz wejść na jeden z najbardziej perspektywicznych rynków pracy w Polsce? Przyjdź na spotkanie informacyjne i zobacz, jakie szanse na rozpoczęcie swojej przygody z IT daje Ci kurs programowania od podstaw!

✔ porozmawiamy o rynku pracy IT
✔ poznasz doświadczonego programistę, który opowie o tym, jak wygląda praca początkującego w tym zawodzie
✔ będziesz mieć okazję do zapytania o branżę IT i nasze kursy

🎁 Dodatkowo otrzymasz rabat na nasz najbliższy kurs .NET.

Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj i dowiedz się, dlaczego warto zmienić swoje życie (nie tylko zawodowe) :) To może być Twój pierwszy krok w branżę IT!
Data: 21 listopada, godz. 18.00-20.00
Miejsce: Centrum biurowo-szkoleniowe Moniuszki 7 (sala grafitowa)

Uwaga! Ilość miejsc mocno ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja!
https://startitnet-katowice.evenea.pl/
  
11/21/2017
Zastanawiasz się nad nauką programowania? Myślisz o tym, od jakiej technologii rozpocząć naukę? A może przeglądając oferty pracy dla juniorów co rusz trafiałeś na ofertę dla programistów PHP?

Coders Lab zaprasza na spotkanie, podczas którego poznasz bliżej technologię PHP! Wspólnie z firmą Postive Power opowiedzą o programowaniu w PHP, zaletach pracy w tej technologii i pokażą, że wcale nie musi być to nudne!

Rejestracja: https://porozmawiajmy-o-php.evenea.pl/
https://www.facebook.com/events/143039883089616/
  
11/20/2017
Zapraszamy na drugą edycję UXmakers!
Wpadnijcie 20go listopada do Strefy Centralnej i zacznijcie tydzień ogromną dawką wiedzy i inspiracji!
Na spotkanie zapraszamy Panie i Panów, wstęp: 0 zł. Zapisy na wydarzenie ruszą niebawem. Więcej informacji już wkrótce.
Organizatorkami serii UXmakers są katowickie WITki. Zajrzyjcie na Women in Technology i zobaczcie, co ciekawego mamy w planach (nie tylko w Katowicach!)
https://www.facebook.com/events/296234410878640
  
11/18/2017
Let's Code Katowice

IV Edycja Let’s Code to 24 godziny, z czego 20 godzin przeznaczamy na programowanie.
Zadaniem drużyn będzie stworzenie jednej aplikacji z wybranego obszaru tematycznego
Konkurs Let’s Code odbędzie się w 8 lokalizacjach, z których wyłonimy po jednej zwycięskiej drużynie. Drużyny które zaprezentowały swoje aplikacje na etapie lokalnym konkursu oraz wyraziły zgodę na udział w głosowaniu globalnym powalczą o 10 000 PLN.

Data: 18.11.2017 (sobota) - 19.11.2017 (niedziela)
Miejsce: Sii Katowice, ul. Słowackiego 13
http://letscode.sii.pl/
  
11/15/2017
Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach wspólnie z Urzędem Miasta Katowice organizuje w dniach 15- 16 listopada 2017 r.

DNI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

w ramach  obchodów  ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Do udziału zapraszamy osoby zamierzające  otworzyć i prowadzić  własną firmę oraz przedstawicieli  Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP).

W programie zaplanowane  są grupowe spotkania ze specjalistami, którzy przekażą  swoją wiedzę oraz doświadczenie z  zakresu  tworzenia i prowadzenia własnego biznesu.  Będzie można również skorzystać z  bezpłatnych indywidualnych  konsultacji z doradcami podatkowymi ze Śląskiego Oddziału  Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
http://msp.katowice.eu/Pages/dni-przedsiebiorczosci-2017.aspx

Na skróty