Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2017 r. działa ogółem około 1,9 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
8/31/2019
Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej posiada w swojej ofercie nową preferencyjną pożyczkę unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kto może ubiegać się o pożyczkę?
- osoby, które planują uruchomic działalność gospdoarczą na terenie woj. śląskiego
- osoby bezrobotne, bierne zawodowo
- osoby, które ukończyły 30. rok życia
- osoby, które nie posiadały zarejestrowanej działalności gospdoarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku
- osoby, które nie korzystają równolegle z innych środków publicznych.

Kwota pożyczki wynosi maksymalnie 120 tys. przy oprocentowaniu 0,25 %

Więcej informacji: http://www.bcp.org.pl/fundusz-pozyczkowy/pozyczki-na-start 
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
6/26/2019
Konfederacja Lewiatan oraz PFR Portal PPK zapraszają średnie firmy (zatrudnienie pomiędzy 50 a 249 osób) na bezpłatne szkolenie: „HR 2019 – kluczowe dla średnich firm zmiany w prawie i ich praktyczne zastosowanie”.

 

Program szkolenia obejmuje:

·         praktyczne informacje dotyczące wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych z perspektywy pracowników i pracodawców,

·         przepisy prawne i dobre praktyki dotyczące tworzenia miejsca pracy równych szans, zabezpieczające przed roszczeniami z tytułu dyskryminacji i mobbingu.

 

·         Katowice, 26 czerwca 2019 r. Rejestracja, program i informacje o prelegentach: http://ikongr.es/c/umqCthGz
http://https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/?ref=bookmarks
  
6/20/2019
Katowice zajęły pierwsze miejsce pod względem strategii przyciągania inwestycji bezpośrednich w prestiżowym rankingu fDi Magazine pn. „Polish Cities of the Future 2019/20" oceniającym atrakcyjność miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
http://msp.katowice.eu/Pages/Katowice-zwyci%C4%99zc%C4%85-rankingu-dotycz%C4%85cego-strategii-przyci%C4%85gania-bezpo%C5%9Brednich-inwestycji-zagranicznych-.aspx
  
6/13/2019
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozdzieli fundusze norweskie na projekty związane z poprawą jakości życia. Wsparcie dla małych i średnich firm pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Przedsiębiorcy, którzy chcią otrzymać fundusze norweskie, mogą wziąc udział w misji gospdoarczej do Oslo, która odbędzie się w dniach 13-14.06.2019 r. Jej organizatorami są PARP oraz norweska agencja Innovation Norway. Wydarzenie jest przeznaczone dla procudentów rozwiązań rehabilitacyjnych i ułatwiających życie osobom starszym.

Polscy przedstawiciele będą mogli wziąć udział w spotkaniu z cżłonkami największego w Norwegii klastra medycznego Norway Health Tech, a także z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani wspólną realizacją projektów finansowanych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Każde przedsiębiorstwo ma szanse na dofinansowanie w wysokości 8 mln zł. Udział w misji jest bezpłatny

Więcej informacji:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
sylwia_banaszkiewicz@parp.gov.pl
tel.: +22 432 82 97
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
6/11/2019
Zachęcamy Państwa do udziału i wsparcia promocji  Warsaw Humanitarian Expo – Międzynarodowych Targach Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej (WHE 2019), które odbędą się w dniach 11-13 czerwca 2019 r. w PTAK Warsaw Expo, przy al. Katowickiej 62 w Nadarzynie k. Warszawy. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Polsce i jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej.

Celem Expo jest aktywizacja biznesu w ramach akcji humanitarnych na świecie, a przede wszystkim promocja oferty polskich dostawców w obszarze pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu, w tym formularze rejestracyjne i bieżące Agendy poszczególnych części WHE 2019 (zarówno Konferencji jak i Forum), zaproszenia do udziału w webinariach,   dostępne są pod adresem:  http://humanitarianexpo.com 
http://msp.katowice.eu/Pages/Zaproszenie-do-udzia%C5%82u-w-Warsaw-Humanitarian-Expo,-11-13-czerwca-2019-r-,-Warszawa-Nadarzyn.aspx
  
6/3/2019
Urząd Miasta Katowice serdecznie zaprasza na szkolenie współorganizowane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pn. "Elektroniczny ZUS w praktyce".

Tematyka szkolenia:
•         E-usługi w ZUS,
•         PUE ZUS,
•         ePłatnik,
•         Program Płatnik,
•         e-ZLA,
•         E-akta – elektronizacja akt pracowniczych.

W przypadku dużego zainteresowania będzie możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Szkolenie odbędzie sie 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) w godz. 9:00 - 11:00 w budynku Urzędu Miasta Katowice przy ul. Francuskiej 70 (sala konferencyjna, I piętro).

Obowiązuje rejestracja mailowa: msp@katowice.eu
Szkolenie pn. "Elektroniczny ZUS w praktyce"
  
6/3/2019
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Współpracy Ekonomicznej uprzejmie informuje o ogłoszonym przez OECD wezwaniu (Ogłoszenie OECD RFQ_349) do składania ofert przetargowych mających na celu wyłonienie firmy o zasięgu międzynarodowym, która świadczyłaby różnego rodzaju usługi informatyczne na rzecz personelu OECD.

Dodatkowe informacje dostępne są pod linkiem: https://www.oecd.org/callsfortenders/RFQ_349%20-%20OECD%20WEB.pdf

Firmy zainteresowane udziałem w przetargu proszone są o dokonanie rejestracji na portalu OECD e-Sourcing: https://oecd.bravosolution.com

Termin składania ofert upływa 3 czerwca 2019 r. o godz. 15 (czasu paryskiego).
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
5/17/2019
Aktywność jest ważnym czynnikiem w życiu każdego człowieka. Rozwój fizyczny, duchowy i intelektualny jest celem naszego życia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie organizuje wydarzenie "Dzień Osób z Niepełnosprawnością", którego głównym celem jest wsparcie w poszukiwaniu nowych zainteresowań i podnoszenia świadomości w zakresie aktywnego i zdrowego stylu życia.

📅 17 maja 2019 r.
⏰ 10:00 - 13:00
🏫 Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie, ul. gen. H. Dąbrowskiego 45

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje rejestracja pod adresem e-mail: chorzow_wydarzenia@zus.pl lub pod nr tel. 32 349 06 22; 32 349 07 14.

Zgłoszenia należy przesyłać do 14 maja 2019 r.
http://msp.katowice.eu/Pages/Dzie%C5%84-Os%C3%B3b-z-Niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85-%C5%BByj-aktywnie.aspx
  
5/11/2019
Trzydniowa majówka?
W tym roku Ministerstwo Cyfryzacji organizuje majówkę, która potrwa osiem dni!
Chcesz grilla? Niech będzie grill. Chcesz leżaki? Niech będą leżaki.
A może kino pod chmurką?
Pewnie! Ważne żebyście pamiętali też o… cyfryzacji!

W „Cyfrowej majówce” chodzi o to, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się (a może i nawet nauczyło) co nam dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Zaproście seniorów i pokażcie im jak korzystać z poczty e-mail. Skrzyknijcie miejscowe dzieciaki i rozpocznijcie przygodę z programowaniem. Poopowiadajcie sąsiadom jak nie dać się oszukać w Internecie i na co tam uważać. A wszystko w niezobowiązującej, majówkowej atmosferze.

Po co to wszystko? Bo warto dać innym coś od siebie i pomóc im lepiej zrozumieć Internet! Dla organizatorów najciekawszych inicjatyw przewidziane są nagrody!
http://msp.katowice.eu/Pages/Cyfrowa-maj%C3%B3wka.aspx
  
4/30/2019
Masz pomysł na aplikację lub instalację interaktywną? Chcesz uczyć się programowania wspólnie z przyjaciółmi? Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia ekspertów, ale nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc?

Mikrogranty Medialabu Katowice przeznaczone są dla projektów cyfrowych, których wykonawcami lub odbiorcami będą ludzie w wieku 16–24 lat.

Nabór projektów trwa do 30 kwietnia 2019 r.

Dowiedz się więcej! https://mikrogranty.medialabkatowice.eu/
Mikrogranty Medialabu

Na skróty