Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2012 r. działało ogółem około 1,8 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę średnią w Unii Europejskiej, w sektorze MŚP w Polsce dominują mikroprzedsiębiorstwa a udział firm małych jest o połowę mniejszy.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
3/14/2017
Rada Ministrów przyjęła w dn. 14.02.2017 r. tzw. plan Morawieckiego. Wiodącą zasadą Strategii jest zrównoważy rozwój całego kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Natomiast najważniejszym założeniem, że z jej efektów skorzystają wszyscy obywatele. Więcej szczegółów: http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/strategia-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju-z-akceptacja-rzadu/
http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/strategia-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju-z-akceptacja-rzadu/
  
3/11/2017
Darmowe warsztaty "WordPress - stwórz swoją pierwszą stronę" to doskonała okazja do uczynienia pierwszego kroku w stronę poznania technologii webowych.

Nie masz doświadczenia w programowaniu, ale zastanawiasz się czy to coś dla Ciebie? Właśnie o to chodzi! Choć na samych zajęciach programować nie będziemy, efektem warsztatów stanie się Twoja pierwsza strona internetowa.

Liczba miejsc ograniczona (16 osób) - obowiązują zapisy. rejestracja do 2 marca pod linkiem https://warsztatywordpresskat.evenea.pl/ - organizatorzy do 6 marca poinformują wybrane osoby o zakwalifikowaniu się na warsztaty.

Data: 11.03.2017, 9:00 - 17:00
Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a

https://www.facebook.com/events/1075165335946255/
  
3/9/2017
Formalne aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, czy dostępne na rynku źródła finansowania to tylko niektóre tematy, jakie poruszane zostaną podczas warsztatów „Przedsiębiorcą Być!". Wydarzenie jest organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Twój biznes to Twoja Inicjatywa!", którego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości - Twoja Inicjatywa.
 „Przedsiębiorcą być!" to spotkanie, którego celem jest nie tylko edukacja osób w zakresie przedsiębiorczości, ale również skłanianie uczestników do odkrywania w sobie talentów, do prowadzenia biznesu. Podczas warsztatów Wolontariusze Fundacji, prowadząc kilkugodzinne spotkanie postarają się wyjaśnić uczestnikom prawne formy zakładanych firm, wpływ tej formy na rozliczane podatki a także na rodzaj prowadzonej księgowości. Opowiedzą także czym są środki  trwałe w firmie oraz udzieli informacji na temat praktycznych aspektów prowadzenia biznesu. Poruszony zostanie także temat dotacji unijnych. Każdy z uczestników będzie miał okazję odbycia bezpłatnych konsultacji.
Spotkanie to, poza dawką przydatnej wiedzy, jest również doskonałą okazją  do nawiązania relacji biznesowych, a także do weryfikacji i oceny prowadzonych dotychczas przedsięwzięć.
A jeśli na działania brakuje nam funduszy to jest to idealne miejsce aby dowiedzieć się, czy prowadzona przez nas działalność ma szasnę na dofinansowanie na start i rozwój w postaci kredytu, pożyczki a może dotacji unijnej.
Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem wiedzy w temacie przedsiębiorczości zapraszamy już dziś do rejestracji online: http://fundacja.taxcare.pl/wydarzenie/katowice-przedsiebiorca-byc-2/
Udział w warsztatach jest bezpłatny w związku z tym liczba miejsc jest ograniczona.
Miejsce: ul. Francuska 70, sala konferencyjna na I piętrze
Godz.: 16:00 – 19:00

http://fundacja.taxcare.pl/wydarzenie/katowice-przedsiebiorca-byc-2/
  
3/2/2017
W dniu 2 marca 2017 r. w Urzędzie Miasta Katowice odbędzie się konferencja na temat pozyskiwania finansowania na projekty nieruchomościowe.
Celem niniejszej konferencji jest dostarczenie firmom działających na terenie Katowic, Śląska oraz Polski Południowej wiedzy z zakresu współpracy z kapitałem zewnętrznym
(pozyskiwanie kapitału, rodzaje finansowania, współpraca z kapitałem, wyjścia z inwestycji, itd.) jak również ułatwienie nawiązania kontaktów (networking).
Marcowa konferencja będzie drugą z cyklu konferencji poświęconych inwestowaniu i współpracy z kapitałem zewnętrznym. Pierwsza odbyła się w październiku i dotyczyła różnych branż, nie tylko nieruchomości.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną różne formy finansowania oraz umożliwione zostanie nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firm i instytucji zajmujących się finansowaniem przedsięwzięć biznesowych. Poszczególne zagadnienia omówią specjaliści z branży.
W załączeniu agenda konferencji.
 
Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 28 lutego br. drogą elektroniczną: pawel.lisik@katowice.eu lub telefonicznie: 032 705 47 43.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce: Willa Goldsteinów
Godz.: 10:00-14:30
http://msp.katowice.eu/Documents/AGENDA%20konferencja%2002.03.2017%20r(2).pdf
  
2/28/2017
Rekrutado to pierwszy w Polsce portal społecznościowy stworzony przez katowicki start-up, dający możliwość zarabiania pieniędzy korzystając wyłącznie ze swojej sieci kontaktów i przede wszystkim najtańszy na rynku sposób na pozyskanie wartościowego pracownika.
Pracodawca zamieszcza bezpłatnie ogłoszenia, a użytkownicy serwisu polecają oferty potencjalnym pracownikom. Skuteczne polecenie nagradzane jest prowizją.
https://www.rekrutado.pl/
  
2/25/2017
Intel Extreme Masters piąty rok z rzędu odbędzie się w Katowicach. Ponownie będą to światowe finały, które zwieńczą jedenasty sezon najdłużej działającego e-sportowego cyklu turniejów na świecie.
Tym razem rywalizacja odbywać się będzie aż przez dwa weekendy. Gracze będą rywalizowali w dniach 25-26 lutego oraz 3-5 marca o ok. 2,5 mln złotych!
Finały rozgrywek League of Legends odbędą się 25-26 lutego w Spodku.
http://www.katowice.eu/miasto/aktualnosci?ItemID=2232&ListID={D5DEA5D0-1093-414A-AB2A-4A83B293CB9E}
  
2/23/2017
23 lutego w ramach Akcji Start Biznes, organizowanej przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać z bezpłatnej porady podatkowej.
Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, świadczona w ramach programu „START   BIZNES" będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą m.in.optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania, użytkowania samochodu służbowego, zagadnień związanych z obowiązkiem instalacji kas fiskalnych, zagadnień związanych z ZUS. Doradcy poinformują o zmianach w przepisach podatkowych oraz odpowiedzą na pytania przedsiębiorców.

Data: 23 lutego 2017r, godz.: 09.00-12.00
Miejsce: Budynek Urzędu Miasta Katowice,
ul. Francuska 70, sala konferencyjna na 1 piętrze
http://www.slaski.kidp.pl/
  
2/23/2017
Podczas Start@IT dowiedz się o rynku pracy IT i możliwościach, jakie daje początkującym programistom, w jakie technologie i języki programowania warto inwestować, a także jak odnaleźć się w nowej branży i skutecznie pozyskiwać pierwsze kontakty z pracodawcami. Poznasz doświadczonych programistów, którzy opowiedzą o tym, jak wygląda praca początkującego programisty, jakie czekają na niego wyzwania i perspektywy dalszego rozwoju.
BEZPŁATNA REJESTRACJA: https://startit.evenea.pl/
Miejsce: Business Link Katowice, Chorzowska 6, piętro V, 40-101 Katowice
Godz.: 18:00-21:00
https://www.facebook.com/events/1869255449986298/
  
2/23/2017
Kolejne spotkanie PySilesia będzie poświęcone tematyce testowania.
Wstęp wolny, prosimy o wcześniejsze zapisy poprzez formularzhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXklYjnf1-jFHLMKcCm5qHfvFy-S9v3ZfOOyBOCEwat2sD3g/viewform
Godz. 18:00-22:00
Miejsce: Medialab Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2
https://www.facebook.com/events/1878070152442010/
  
2/22/2017
Rozpoczęły się nabory wniosków w PUP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami dot. naborów wniosków, a w szczególności z wnioskiem o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej.
http://msp.katowice.eu/Pages/PUP.aspx

Na skróty