Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2017 r. działa ogółem około 1,9 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
12/11/2019
Jesteś pracodawcą i chciałbyś uniknąć uciążliwości związanych z prowadzeniem papierowej dokumentacji pracowniczej❓
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych.

Zapisz się na bezpłatne szkolenie w Oddziale ZUS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 45.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 32 349 06 81

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
http://msp.katowice.eu/Pages/E-akta.aspx
  
6/20/2019
Katowice zajęły pierwsze miejsce pod względem strategii przyciągania inwestycji bezpośrednich w prestiżowym rankingu fDi Magazine pn. „Polish Cities of the Future 2019/20" oceniającym atrakcyjność miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
http://msp.katowice.eu/Pages/Katowice-zwyci%C4%99zc%C4%85-rankingu-dotycz%C4%85cego-strategii-przyci%C4%85gania-bezpo%C5%9Brednich-inwestycji-zagranicznych-.aspx
  
4/24/2019
Karmenu Vella (KV), komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa w Komisji Europejskiej - za pośrednictwem Ambasadora DEL  UE w Meksyku - przekazał zaproszenie skierowane do firm z UE, aby przyłączyły się do misji  dot. gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), którą zrealizuje w dniach  24-25 kwietnia 2019 r. w Meksyku.
https://www.facebook.com/950505755053731/photos/a.961488160622157/1780841978686767/?type=3&theater
  
4/15/2019
Rozpoczęła się rekrutacja na misję polskiego sektora kosmicznego do Kanady, która odbędzie się w dniach 15-18 kwietnia 2019 r.

Najważniejszym wydarzeniem podczas misji będą targi Aero Mart w Montrealu, w których nasi przedsiębiorcy będą mogli wziąć udział współpracując na stoisku wystawienniczym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu lub poprzez wynajecie własnych stosik.

Poza firmami sektora kosmicznego program zostanie również rozszerzony o wydarzenia związane z sektorem lotniczym (m.in. targi Aero Mart, które nie dotyczą jedynie działalności kosmicznej oraz wizyta w firmie Magellan, której oddział w Toronto zaangażowany jest w większym stopniu w sektor lotniczy niż kosmiczny). 
http://msp.katowice.eu/Pages/Misja-polskiego-sektora-kosmicznego-do-Kanady.aspx
  
4/11/2019
Urząd Miasta Katowice wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie pn. "ABC Nowego Przedsiębiorcy".

Tematyka szkolenia:
• obowiązki osoby rozpoczynającej prowadzenie działalności gospodarczej względem ZUS,
• Twoje prawa i obowiązki jako płatnika składek na ubezpieczenie społeczne,
• E-akta – elektronizacja akt pracowniczych,
• E-składka - nowy wymiar rozliczeń,
• zmiana przepisów naliczania składek w roku 2019 r.,
• Konstytucja Biznesu.

Szkolenie odbędzie się w dniu 11.04.2019 r. (czwartek) w godzinach od 9.00 do 11.00 w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Francuskiej 70 w sali konferencyjnej na I piętrze.

Rejestracja mailowa: msp@katowice.eu

Szkolenie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zaproszenie na szkolenie pn. "ABC Nowego Przedsiębiorcy" w dn. 09.04.2019 r.
  
4/2/2019
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w pilotażowej edycji nowatorskiego programu Akademia Menadżera Innowacji.
Akademia Menadżera Innowacji (AMI) to autorski program doradczo-szkoleniowy, skoncentrowany na nabyciu przez firmę i jej menadżerów kluczowych kompetencji niezbędnych do rozwoju i wdrażania innowacji. AMI to szansa na nowoczesność i wzrost rentowności firmy. Oferta AMI składać się będzie z panelu szkoleniowego oraz panelu doradczego. Etap szkoleniowy realizowany będzie w formule cyklicznych zjazdów, w ramach których zostaną przeprowadzone wykłady i blok uzupełniających je warsztatów tematycznych. Etap doradztwa w wymiarze 170 godzin będzie wdrażany bezpośrednio w firmie podczas całego programu. Rezultatem udziału w AMI w odniesieniu do pracowników będzie wyposażenie ich w kompetencje niezbędne do zarządzania procesem zmian prowadzącym do wdrażania innowacji oraz wzmocnienie umiejętności zarządzania procesem innowacyjnym, a także generowanie innowacji przez pracowników przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo otrzyma Plan Wdrożenia Zmiany, stworzony przez pracowników uczestniczących w AMI i opracowany we współpracy z dedykowanym doradcą.
Zakres etapu szkoleniowego będzie obejmować sześć obszarów tematycznych opartych na narzędziu diagnostycznym Innovation Health Check służącym do badania poziomu innowacyjności firmy:
- Kultura innowacyjności
- Zrozumienie biznesu
- Strategia
- Struktura organizacyjna
- Potencjał i zasoby
- Procesy
Edycja pilotażowa AMI w części szkoleniowej to łącznie dziewięć 2-dniowych zjazdów (w piątek i sobotę) realizowanych od marca 2019 r. do października 2019 r., w części doradczej praca w firmie z udziałem doradcy pomiędzy poszczególnymi zjazdami. Prowadzącymi zajęcia oraz warsztaty będą wybitni praktycy – eksperci, reprezentujący najwyższy poziom dydaktyczny w każdym z wymienionych obszarów tematycznych. Wykład otwarcia oraz zamknięcie programu poprowadzi uznany międzynarodowy autorytet w dziedzinie innowacji. AMI to szansa na zaplanowanie rozwoju firmy w celu powiększania zysków. To pierwszy autorski program doradczo-szkoleniowy w Polsce, współfinansowany ze środków unijnych w wysokości 80% dla małych i średnich przedsiębiorstw i 50 % w przypadku przedsiębiorstw dużych. Każda z uczestniczących w programie firm deleguje do procesu doradczo-szkoleniowego trzech pracowników, którzy mają realny wpływ na decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie. Wysokość wkładu własnego z tytułu udziału trzech osób delegowanych z firmy wynosi ok. 19.200 zł. netto dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz ok. 48.000 zł netto w przypadku dużych. 
Mamy nadzieję, że program AMI jest odpowiedzią na Państwa potrzeby. W przypadku zainteresowania udziałem w Akademii Menadżera Innowacji, prosimy o kontakt mailowy: aminnowacji@parp.gov.pl lub telefoniczny 22 432 85 63.
Liczba miejsc w I edycji pilotażowej jest ograniczona!
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
4/1/2019
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Współpracy Ekonomicznej uprzejmie informuje o ogłoszonym przez EBOR zaproszeniu (Ogłoszenie 9304-GPN-48672 (PL)) do składania ofert przetargowych dotyczących zakupu 85 nowoczesnych autobusów do wykorzystania w transporcie miejskim w mieście Oskemen. 
Całkowita wartość projektu wynosi 12,8 mln Euro.
Projekt jest współfinansowany przez EBOR.
Dodatkowe informacje o projekcie dostępne są na oficjalnym portalu EBOR pod adresem: https://www.ebrd.com/work-with-us/procurement/p-pn-181217c-.html
Termin składania ofert upływa 17 grudnia 2019 r. o godz. 23.59 czasu lokalnego (Astana).
Dane dot. projektu:
Oskemen Bus
Procurement ref: 9304-GPN-48672 (PL)
Location: Kazakhstan
Business sector: Municipal and environmental infrastructure
Project number: 48672
Funding source: EBRD
Contract type: Project goods, works and services
Notice type: General Procurement notices
Dane do bezpośredniego kontaktu:
Transportnaya Kompaniya Goroda Ust-Kamenogorska LLP
154B Kazakhstan street, Oskemen, 070019, Republic of Kazakhstan,
Tel / fax: +7 (7232) 26 07 40
Tramvai_uk@mail.ru
 
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
3/30/2019
W dniu 30 marca 2019 roku Wielka Brytania opuści Unię Europejską, co oznacza istotne zmiany dla polskich przedsiębiorców współpracujących z podmiotami z Wielkiej Brytanii.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.
Skutki brexitu dla polskich przedsiębiorców
  
3/29/2019
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Współpracy Ekonomicznej uprzejmie informuje o ogłoszonym przez OECD wezwaniu (Ogłoszenie OECD RFQ_330) do składania ofert przetargowych mających na celu wyłonienie firmy o zasięgu międzynarodowym, która zajmie się przygotowanie i wdrożeniem pierwszego etapu międzynarodowego badania PaRIS, dotyczącego wyników terapii oraz doświadczeń pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe (International Survey on the Outcomes and Experiences of Patients with Chronic Conditions).
 
Specjalne posiedzenie informacyjne dedykowane temu ogłoszeniu odbędzie się online dnia 20 grudnia 2018 r. o godz. 15 (czasu paryskiego).
 
Dodatkowe informacje dostępne są pod linkiem: https://www.oecd.org/callsfortenders/RFQ_330_Summary.pdf
 
Firmy zainteresowane udziałem w przetargu proszone są o dokonanie rejestracji na portalu OECD e-Sourcing (https://oecd.bravosolution.com).
 
Termin składania ofert upływa 29 marca 2019 r. o godz. 14 (czasu paryskiego).
 
Osoba do kontaktu: giorgio.cerniglia@oecd.org.
OECD zaprasza do udziału w przetargu dot. międzynarodowego badania nad wynikami terapii oraz nad doświadczeniami pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.
  
3/29/2019
Już po raz czwarty w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się franczyzodawcy i przedsiębiorcy szukający pomysłu na biznes. Katowickie Targi Pomysł na firmę, to obok październikowych Targów Franczyza, druga najważniejsza impreza poświęcona franczyzie. W czasie dwudniowych targów, odwiedzający będą poznawać sprawdzone pomysły na biznes. Podczas indywidualnych rozmów z franczyzodawcami, kandydaci na przedsiębiorców będą mogli dowiedzieć się, co zapewniło rynkowy sukces prezentowanych marek, jaka jest wymagana kwota inwestycji i na jakie wsparcie może liczyć przedsiębiorca decydując się na współpracę z franczyzodawcą.
Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu marek franczyzowych oraz około 3 tys. odwiedzających. Wśród wystawców pojawią się znane marki, jak McDonald’s Polska, Carrefour, Żabka, Bank PKO PB, Bank Ochrony Środowiska, Helen Doron, Yasumi, Metrohouse, Biesiadowo, Coffeloffee, Crazy Piramid Pizza, Lodolandia, Kontigo, Konica Minolta MBR, Northgate Logistic, Western Chicken, Western Tortilla, Stava, Toy Planet, Północ Nieruchomości, Blinkee.City, Helen Doron.
Honorowy Patronat nad targami Pomysł na firmę objęli: Prezydent Miasta Katowice oraz Regionalna Izba Gospodarcza. Organizatorem Targów Pomysł na firmę jest PROFIT system, który od 17 lat organizuje Targi Franczyza w Warszawie. 
Regionalne Targi Franczyzy POMYSŁ na FIRMĘ
29-30 marca 2019
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Godziny otwarcia:
Piątek, 29 marca, godz. 9:00 – 17:00
Sobota, 30 marca godz. 9:00 – 15:00
Więcej informacji: www.pomyslnafirme.com
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/

Na skróty