Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2017 r. działa ogółem około 1,9 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
7/1/2018
Elektroniczne zwolnienia lekarskie - już od 1 lipca 2018 r. jedyną formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Ten sposób z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy, pacjentów i pracodawców.
 
Korzyści dla lekarzy
Wystawione przez lekarza e-ZLA jest przekazywane do ZUS automatycznie. Nie jest już wymagane dostarczanie do ZUS zwolnień w formie papierowej i przechowywania drugiej kopii. Nie trzeba też pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Korzyści dla pacjenta
Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie ma obowiązku dostarczać zwolnienia do pracodawcy (pracownik) lub do ZUS (prowadzący działalność gospodarczą). To oszczędza czas i zdrowie, wyklucza też ewentualne obniżenie zasiłku za zbyt późne doręczenie druku zwolnienia. Elektroniczne zwolnienie zostanie przesłane na profil PUE (Platforma Usług Elektronicznych) płatnika i do systemu ZUS automatycznie, zaraz po wystawieniu go przez lekarza.

Korzyści dla pracodawców
Pracodawca dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim zyskuje przede wszystkim dostęp do natychmiastowej informacji, że jego pracownikowi wystawiono e-ZLA. Pracodawca może też elektronicznie złożyć w ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości wystawionego zwolnienia. Nie będzie musiał sprawdzać 7 dniowego terminu w jakim pracownik powinien dostarczyć zwolnienie a co za tym idzie, obniżać zasiłku w przypadku jego nie dotrzymania. Profil PUE umożliwia też pracodawcy stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dostępu do tych wszystkich informacji jest założenie przez pracodawcę profilu PUE.
 
Wszystkie potrzebne informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce lekarze www.zus.pl/ezla.
http://msp.katowice.eu/Pages/e-ZLA-elektroniczne-zwolnienia-lekarskie.aspx
  
5/31/2018
W tym roku rozliczenia z ZUS stały się łatwiejsze i szybsze. Zamiast kilku przelewów do ZUS przedsiębiorcy opłacają składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego (NRS). 

Jeśli masz wątpliwości w zakresie opłacania, rozliczania wpłat, bądź chcesz uzyskać odpowiedź na inne pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej możesz skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek. Jego stanowisko znajduje się na Sali Obsługi Klientów w każdym Oddziale i jednostce terenowej ZUS. Możesz także zarezerwować wizytę u doradcy nie wychodząc z domu. Wystarczy że zalogujesz się na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

Więcej informacji o e-Składce można przeczytać na stronie internetowej http://www.zus.pl/eskladka.
http://msp.katowice.eu/Pages/e-sk%C5%82adka.aspx
  
5/5/2018
Brukselskie Przedstawicielstwo Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” informuje o możliwości wzięcia udziału w I Targach BioBest, które odbędą się w dniach 5-6 maja 2018 r. w Brukseli.
Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do podmiotów zajmujących się szeroko pojętą tematyką bio w tym m.in.: zdrową żywnością, kosmetykami naturalnymi, odzieżą ekologiczną, wellness, uprawami bio. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie http://www.biobest.brussels/ oraz kontaktując się bezpośrednio z organizatorem targów. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca.
Osoby odpowiedzialne:
Naceur Touati bądź Patricia de Moffarts
www.biobest.brussels
organisation@biobest.brussels
+32 483 08 32 14
+32 2 351 45 51
W przypadku wzięcia udziału proszę przesłać informację również do Stowarzyszenia Pro Silesia w Brukseli na adres e-mail: kdutkiewiczgarcia@prosilesia.pl
http://www.biobest.brussels/
  
4/27/2018
Zmiany zachodzące w sektorze firm rodzinnych, szczególnie ich wpływ na rozwój gospodarki oraz kształt obecnego rynku pracy będą wiodącymi tematami konferencji „Firmy rodzinne – przyszłością rynku i wyzwaniem dla świata nauki”.

Spotkanie adresowane jest nie tylko do przedstawicieli firm rodzinnych, ale także wszystkich przedsiębiorców, przedstawicieli urzędów i instytucji publicznych oraz środowiska akademickiego.

Konferencja odbędzie się w piątek 27 kwietnia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wydarzenie organizowane jest w ramach Akademii Zafirmowani.pl i stanowi preludium do 11. Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych u-Rodziny 2018.

Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny. Wymagana rejestracja na stronie https://www.aliorbank.pl/LP/konferencja-zafirmowani-katowice 
http://msp.katowice.eu/Pages/Konferencja-Firmy-Rodzinne---przysz%C5%82o%C5%9Bci%C4%85-rynku-i-wyzwaniem-dla-%C5%9Bwiata-nauki.aspx
  
4/26/2018
Zapraszamy przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu do udziału w III Międzynarodowym Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018", które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Brześciu.

Podczas Forum zaprezentowane zostaną produkty i usługi białoruskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki.

Podczas III Międzynarodowego Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018" możliwe będzie zorganizowanie spotkań biznesowych B2B w celu zapoznania się z potencjałem gospodarczym oraz klimatem inwestycyjnym regionu brzeskiego.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://brest-forum.by/?lang=en
http://msp.katowice.eu/Pages/III-Mi%C4%99dzynarodowe-Forum-Kontakt%C3%B3w-Biznesowych.aspx
  
4/20/2018
Smart City Katowice to wydarzenie łączące ideę smart city z potencjałem startupów. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców.

W tej edycji uczestnicy zmierzą się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i oszczędzaniem energii. Postaramy się opracować rozwiązania mające na celu polepszenie jakości powietrza w Katowicach i Metropolii Katowice.

Uczestnicy dobierają się w zespoły złożone z programistów, grafików, kreatorów, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców i pracują nad rozwiązaniami dla miasta przez 24 h.
http://msp.katowice.eu/Pages/Smart-City-Katowice-Startup-Challenge.aspx
  
4/17/2018
Europejski Region Przedsiębiorczości (ERP) to projekt wyłaniający i nagradzający regiony UE wyróżniające się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości – niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Regiony, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan działania, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP).
Projekt ERP został opracowany wspólnie z Komisją Europejską, przy wsparciu podmiotów na poziomie UE, takich jak UEAPME, Eurochambres i Social Economy Europe. Mogą w nim wziąć udział wszystkie organizacje, które chciałyby przyłączyć się do realizacji jego celów, bez względu na wielkość, bogactwo czy konkretne kompetencje. Nie ma znaczenia, czy dany obszar posiada uprawnienia legislacyjne, czy nie. Jury ERP bierze pod uwagę budżet, specyficzne wyzwania strukturalne lub terytorialne oraz wyjściową sytuację gospodarczą każdego z kandydatów. O nagrodę mogą się ubiegać zarówno obszary odnoszące już sukcesy, jak i te, które obecnie pozostają w tyle, lecz są gotowe wprowadzić zmiany konieczne do rozwinięcia potencjału przedsiębiorczości. Zgłoszenia przyjmowane są do 17.04.2018 r., formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
  
4/17/2018
Urząd Miasta Katowice oraz Fundacja Tax Care, Inicjatywa Wspierania Przedsiębiorczości organizuje po raz kolejny „Przedsiębiorcą Być!"
Bezpłatne szkolenie pn. "Przedsiębiorca Być!" odbędzie się w dniu 17.04.2018 r. w godz.: od 10:00 do 13:00, w Urzędzie Miasta Katowice, przy ul. Francuskiej 70 w sali konferencyjnej na I piętrze. „Przedsiębiorcą Być!", pod takim hasłem odbędą się warsztaty dla mieszkańców Katowic i okolic na temat wiedzy z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości, założeń związanych z założeniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dostępnych źródeł finansowania. Celem szkolenia pn. „Przedsiębiorcą Być!" będzie pogłębienie, poszerzenie, zdobycie i utrwalenie wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu:
•podstawowych przepisów, procedur związanych z prowadzeniem własnej firmy,
•dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej,
•form opodatkowania,
•każdy z uczestników będzie mógł odbyć bezpłatne konsultacje z ekspertami biznesowymi z firmy TAX CARE dotyczące m.in. przygotowania biznesplanu, dotacji oraz innych ważnych elementów mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej oraz generowane przychody.
Spotkanie to, poza dawką przydatnej wiedzy, jest również doskonałą okazją do nawiązania relacji biznesowych, a także do weryfikacji i oceny prowadzonych dotychczas działań w biznesie. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mail: msp@katowice.eu
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/
  
4/9/2018
Urząd Miasta Katowice, Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. oraz Fundusz Górnośląski S.A. zapraszają na bezpłatne seminarium dot. form wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa śląskiego.

Tematyka seminarium:
• "Zabezpieczenia kredytów, pożyczek, leasingów oraz poręczenia wadialne dla MSP z woj. śląskiego"
• "Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim"
(dofinansowania na realizację usług rozwojowych świadczonych przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny - liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja mailowa: msp@katowice.eu
Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu

Zapraszamy!
https://www.facebook.com/events/149418679084815/
  
4/6/2018
Urząd Miasta Katowice serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie pn."ABC podejmowania działalności gospodarczej" - dla osób planujących otwarcie działalności gospodarczej, które odbędzie się w dniu 06.04.2018r. (piątek) w godzinach od 09.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Francuskiej 70 w sali konferencyjnej na I piętrze.
Szkolenie poprowadzi specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Każdy z uczestników otrzyma informator dla osób zainteresowanych działalnością gospodarczą oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu, który może okazać się istotny w przypadku ubiegania się o dotacje.
Harmonogram szkolenia:
1. Możliwości finansowania działalności gospodarczej w ramach środków dostępnych w urzędach pracy, z Europejskiego Funduszu Społecznego i innych źródeł.
2. Procedury podejmowania działalności gospodarczej. Omówienie formularza CEIDG-1 niezbędnego przy rejestracji indywidualnej działalności gospodarczej.
3. Podatek dochodowy - formy opodatkowania.
4. Podatek VAT i kasa fiskalna.
5. Obowiązki i koszty związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych .
Rejestracja mailowa: msp@katowice.eu
Szkolenie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy!
https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/

Na skróty