Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2017 r. działa ogółem około 1,9 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
7/1/2018
Elektroniczne zwolnienia lekarskie - już od 1 lipca 2018 r. jedyną formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Ten sposób z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy, pacjentów i pracodawców.
 
Korzyści dla lekarzy
Wystawione przez lekarza e-ZLA jest przekazywane do ZUS automatycznie. Nie jest już wymagane dostarczanie do ZUS zwolnień w formie papierowej i przechowywania drugiej kopii. Nie trzeba też pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Korzyści dla pacjenta
Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie ma obowiązku dostarczać zwolnienia do pracodawcy (pracownik) lub do ZUS (prowadzący działalność gospodarczą). To oszczędza czas i zdrowie, wyklucza też ewentualne obniżenie zasiłku za zbyt późne doręczenie druku zwolnienia. Elektroniczne zwolnienie zostanie przesłane na profil PUE (Platforma Usług Elektronicznych) płatnika i do systemu ZUS automatycznie, zaraz po wystawieniu go przez lekarza.

Korzyści dla pracodawców
Pracodawca dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim zyskuje przede wszystkim dostęp do natychmiastowej informacji, że jego pracownikowi wystawiono e-ZLA. Pracodawca może też elektronicznie złożyć w ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości wystawionego zwolnienia. Nie będzie musiał sprawdzać 7 dniowego terminu w jakim pracownik powinien dostarczyć zwolnienie a co za tym idzie, obniżać zasiłku w przypadku jego nie dotrzymania. Profil PUE umożliwia też pracodawcy stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dostępu do tych wszystkich informacji jest założenie przez pracodawcę profilu PUE.
 
Wszystkie potrzebne informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce lekarze www.zus.pl/ezla.
http://msp.katowice.eu/Pages/e-ZLA-elektroniczne-zwolnienia-lekarskie.aspx
  
5/5/2018
Brukselskie Przedstawicielstwo Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” informuje o możliwości wzięcia udziału w I Targach BioBest, które odbędą się w dniach 5-6 maja 2018 r. w Brukseli.
Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do podmiotów zajmujących się szeroko pojętą tematyką bio w tym m.in.: zdrową żywnością, kosmetykami naturalnymi, odzieżą ekologiczną, wellness, uprawami bio. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie http://www.biobest.brussels/ oraz kontaktując się bezpośrednio z organizatorem targów. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca.
Osoby odpowiedzialne:
Naceur Touati bądź Patricia de Moffarts
www.biobest.brussels
organisation@biobest.brussels
+32 483 08 32 14
+32 2 351 45 51
W przypadku wzięcia udziału proszę przesłać informację również do Stowarzyszenia Pro Silesia w Brukseli na adres e-mail: kdutkiewiczgarcia@prosilesia.pl
http://www.biobest.brussels/
  
4/26/2018
Zapraszamy przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu do udziału w III Międzynarodowym Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018", które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Brześciu.

Podczas Forum zaprezentowane zostaną produkty i usługi białoruskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki.

Podczas III Międzynarodowego Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018" możliwe będzie zorganizowanie spotkań biznesowych B2B w celu zapoznania się z potencjałem gospodarczym oraz klimatem inwestycyjnym regionu brzeskiego.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://brest-forum.by/?lang=en
http://msp.katowice.eu/Pages/III-Mi%C4%99dzynarodowe-Forum-Kontakt%C3%B3w-Biznesowych.aspx
  
4/17/2018
Europejski Region Przedsiębiorczości (ERP) to projekt wyłaniający i nagradzający regiony UE wyróżniające się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości – niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Regiony, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan działania, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP).
Projekt ERP został opracowany wspólnie z Komisją Europejską, przy wsparciu podmiotów na poziomie UE, takich jak UEAPME, Eurochambres i Social Economy Europe. Mogą w nim wziąć udział wszystkie organizacje, które chciałyby przyłączyć się do realizacji jego celów, bez względu na wielkość, bogactwo czy konkretne kompetencje. Nie ma znaczenia, czy dany obszar posiada uprawnienia legislacyjne, czy nie. Jury ERP bierze pod uwagę budżet, specyficzne wyzwania strukturalne lub terytorialne oraz wyjściową sytuację gospodarczą każdego z kandydatów. O nagrodę mogą się ubiegać zarówno obszary odnoszące już sukcesy, jak i te, które obecnie pozostają w tyle, lecz są gotowe wprowadzić zmiany konieczne do rozwinięcia potencjału przedsiębiorczości. Zgłoszenia przyjmowane są do 17.04.2018 r., formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
  
4/9/2018
Urząd Miasta Katowice, Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. oraz Fundusz Górnośląski S.A. zapraszają na bezpłatne seminarium dot. form wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa śląskiego.

Tematyka seminarium:
• "Zabezpieczenia kredytów, pożyczek, leasingów oraz poręczenia wadialne dla MSP z woj. śląskiego"
• "Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim"
(dofinansowania na realizację usług rozwojowych świadczonych przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny - liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja mailowa: msp@katowice.eu
Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu

Zapraszamy!
https://www.facebook.com/events/149418679084815/
  
3/28/2018
Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców, którego celem jest omówienie konkursu „Bony na innowacje dla MŚP” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Rejestracja do dnia 23.03.2018r.

Miejsce Spotkania: Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 37, Budynek 4 „Maszynownia” sala 013
http://gapr.pl/news_pl_523.html
  
3/23/2018
W dniach 23 – 24 marca 2018 r. w Katowicach odbędzie się trzecia edycja regionalnych targów franczyzowych „Pomysł na firmę”. W wydarzeniu weźmie udział 75 franczyzowych marek polskich i zagranicznych z kilkunastu branż.
Targi „Pomysł na firmę” dedykowane są przedsiębiorcom, którzy szukają bezpiecznego i sprawdzonego pomysłu na biznes pod znaną marką. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego i informacji zawartych w „Raporcie o franczyzie w Polsce” firmy PROFIT System wynika, że po pierwszych 5 latach istnienia na rynku, 80 proc. firm opartych o model franczyzowy funkcjonuje, zarabia i rozwija się dalej. To cztery razy więcej, niż w przypadku zwykłych firm. Franczyza daje możliwość prowadzenia działalności w sposób bezpieczny, według sprawdzonego pomysłu na licencji pod znaną marką.
Aktualnie w Katowicach zarejestrowanych jest prawie 50 tys. podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Co roku ich liczba jest większa. Stolica Śląska i cały region jest jednym z najbardziej aktywnych obszarów rozwoju gospodarczego Polski i najmocniej zurbanizowanym obszarem w Europie Środkowo-Wschodniej z wysokim stopniem zaludnienia (ponad 4 mln osób). – Wybór miejsca regionalnych targów franczyzy „Pomysł na firmę” był prosty. Katowice i Śląsk zdecydowanie wyróżniają się na gospodarczej mapie Polski. Potwierdza to zresztą duża frekwencja uczestników drugiej edycji targów „Pomysł na firmę” – mówi Arkadiusz Słodkowski, prezes PROFIT System, firmy organizującej targi „Pomysł na firmę” i największych w Europie Środkowo-Wschodniej Targów Franczyzy w Warszawie.
W ubiegłym roku, w drugiej edycji regionalnych targów „Pomysł na firmę” wzięło udział 70 marek z kilkunastu branż z Polski i zagranicy oraz ponad 2 tys. osób zainteresowanych biznesem na licencji. W tym roku frekwencja będzie jeszcze większa. Już teraz wiadomo, że podczas wydarzenia zostanie zaprezentowanych ok. 75 marek franczyzowych.
Na targach franczyzy „Pomysł na firmę” kandydaci na franczyzobiorców mogą poznać zasady inwestycji i współpracy w ramach sprawdzonego i bezpiecznego konceptu biznesowego pod znaną marką. Podczas indywidualnych rozmów na stoiskach kandydaci na franczyzobiorców dowiedzą się co zapewniło sukces rynkowy oferowanego konceptu, jaka jest wymagana kwota inwestycji i na jaki rodzaj wsparcia może liczyć przedsiębiorca decydując się na współpracę z franczyzodawcą.
Targi to też okazja do pogłębienia wiedzy o franczyzie. Podczas Forum Szkoleniowego, menedżerowie firm franczyzowych, eksperci i znani biznesmeni wyjaśnią istotę franczyzy, zasady biznesu na licencji i zdradzą sposób na sukces w biznesie.
Regionalne Targi Franczyzy POMYSŁ na FIRMĘ
23 – 24 marca 2018
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Godziny otwarcia:
Piątek, 23 marca, godz. 9:00 - 17:00
Sobota, 24 marca, godz. 9:00 - 15:00
Więcej informacji: www.pomyslnafirme.com  
http://pomyslnafirme.com/
  
3/22/2018
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach organizuje szkolenie poświęcone przesyłaniu zeznań podatkowych PIT przez Internet. W trakcie spotkania pracownicy urzędu wyjaśnią jakie korzyści płyną z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych oraz jak należy prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe przez Internet.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie Urzędu, w sali konferencyjnej (III piętro; pokój nr 62) 22 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 13:00

Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o telefoniczne zgłoszenie (do dnia 21 marca br.) pod nr tel. 32 3597 254 lub 32 3597 354.

Zapraszamy!
http://msp.katowice.eu/Pages/rozlicz-si%C4%99-online.aspx
  
3/20/2018
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych zapraszają na bezpłatne konsultacje doradców podatkowych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z zakresu ulg i uprawnień podatkowych.

Konsultacje dostępne są we wtorki i czwartki od 20 marca do 26 kwietnia br. w godzinach 9:00 - 15:00 pod numerem telefonu 513 152 218

Zapraszamy!
http://msp.katowice.eu/Pages/Bezp%C5%82atne-porady-dla-os%C3%B3b-niepe%C5%82nosprawnych-i-ich-rodzin.aspx
  
3/17/2018
Wszystkich zainteresowanych technologią wirtualnej rzeczywistości zapraszamy do udziału w hackathonie. Każdy zespół będzie miał za zadanie stworzenie aplikacji, symulacji lub narzędzia VR, które usprawni codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Uczestnicy będą mieć również możliwość przetestowania swoich rozwiązań na różnych urządzeniach VR. Na autorów najciekawszych projektów czekają cenne nagrody.

Start o godz. 10:00
Miejsce: Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
https://challengerocket.com/pl/hackathon-vr-katowice?utm_source=fb&utm_medium=link&utm_campaign=emea3&utm_term=iwo

Na skróty