Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2012 r. działało ogółem około 1,8 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę średnią w Unii Europejskiej, w sektorze MŚP w Polsce dominują mikroprzedsiębiorstwa a udział firm małych jest o połowę mniejszy.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
5/13/2017
Trwa nabór zgłoszeń na misję gospodarczą do Iranu. To wyjątkowa okazja do poznania biznesowych atutów irańskich miast.
Misja jest organizowana w terminie 13-17 maja 2017 r.
Warunkiem wzięcia udziału w misji jest wypełnienie kwestionariusza zgłoszeniowego oraz podpisanie umowy z RIG w Katowicach.
Szczegółowych informacji udziela: Jacek Woźnikowski – Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej – jwoznikowski@rig.katowice.pl
http://rig.katowice.pl/aktualnosci/1642-wez-udzial-w-misji-gospodarczej-do-iranu-trwa-nabor-zgloszen
  
4/5/2017
Urząd Miasta Katowice we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy zaprasza na szkolenie z zakładania i finansowania własnej firmy. Szkolenie dedykowane jest wszystkim osobom zainteresowanym podjęciem działalności gospodarczej bez względu na status. Informacje uzyskane w trakcie zajęć mają pomóc w podjęciu decyzji odnośnie rejestracji firmy.
Zgłoszenia przyjmowane są na następujące adresy e-mail:
pawel.lisik@katowice.eu
daria.anders-kowalczyk@katowice.eu
Udział jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce: ul. Francuska 70, piętro I, sala konferencyjna
Godz.: 9:00
https://www.facebook.com/events/604902756370801/
  
4/1/2017
Kariera IT to absolutnie wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto wiąże swoją karierę zawodową z branżą IT i stawia na ciągły rozwój osobisty. Prelekcje prowadzone przez ekspertów IT sprawią, że spędzisz czas w efektywny i kreatywny sposób. Ponadto w trakcie Kariera IT odbywać się będą pokazy technologii oraz możliwość konsultacji swojego CV z doradcą zawodowym.

Miejsce: Hotel Angelo by Vienna House Katowice, ul. Sokolska 24
Godz.: 9:00 – 16:00
http://careercon.pl/konferencja/kariera-it-katowice-01-04-2017/
  
3/31/2017
W dniach 31 marca – 1 kwietnia 2017 r. w Katowicach odbędą się regionalne targi franczyzy „Pomysł na firmę”. W tym roku będzie to już druga edycja wydarzenia. Regionalne targi „Pomysł na firmę” dedykowane są przedsiębiorcom, którzy szukają bezpiecznego i sprawdzonego pomysłu na biznes pod znaną marką. Jest to miejsce spotkań dwóch stron franczyzowego biznesu, gdzie przyszli franczyzobiorcy i partnerzy mogą poznać zasady współpracy z najbardziej znanymi i sprawdzonymi markami, nawiązać pierwsze kontakty biznesowe i porównać warunki współpracy licencyjnej. W regionalnych targach franczyzy „Pomysł na firmę” weźmie udział ok. 70 firm franczyzowych z kilkunastu branż z Polski i zagranicy.
Podczas targów odbędzie się również Forum Szkoleniowe, czyli cykl wykładów prowadzonych przez praktyków biznesu i specjalistów ds. rynku franczyzowego. Wyjaśnią, jak wybrać biznes dla siebie, na co zwrócić uwagę w umowie franczyzowej oraz ile można zarobić na franczyzie. Gościem specjalnym forum będzie Marcin Hakiel, tancerz i właściciel szkół tańca Hakiel Akademia Tańca, który opowie o swoich doświadczeniach związanych z własnym biznesem.
Data: 31.03.17 r. - 01.04.17 r.
Miejsce: Plac Sławika i Antalla 1
http://www.pomyslnafirme.com
  
3/31/2017
Business Mixer - to cykl spotkań networkingowych dla przedsiębiorców z ekosystemu BL oraz regionu śląskiego, organizowanych przez Business Link Katowice. Podczas spotkania będzie możliwość zaprezentowania się zgłoszonych firm oraz startupów, przed zgromadzonymi inwestorami oraz uczestnikami, podczas 3 minutowych prezentacji.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

Miejsce: Business Link Katowice, ul. Chorzowska 6, piętro V
Godz.: 18:00 – 20:30
https://www.facebook.com/events/711760415651167/
  
3/31/2017
Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. przedłużyła termin nadsyłania zgłoszeń do 31 marca 2017 r.
http://www.gapr.pl/pl/top/zgloszenia?
  
3/30/2017
W ramach Akcji Start Biznes, organizowanej przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać z bezpłatnej porady podatkowej. Celem akcji jest wspieranie przedsiębiorców przez śląskich doradców podatkowych. Usługa doradztwa podatkowego, świadczona w ramach programu „START   BIZNES" będzie obejmować jednorazową poradę podatkową, dotyczącą m.in. optymalizacji przy wyborze formy opodatkowania, użytkowania samochodu służbowego, zagadnień związanych z obowiązkiem instalacji kas fiskalnych, zagadnień związanych z ZUS. Doradcy poinformują o zmianach w przepisach podatkowych oraz odpowiedzą na pytania przedsiębiorców.
Data: 30 marca 2017r, godz.: 09.00-12.00
Miejsce: Budynek Urzędu Miasta Katowice,
ul. Francuska 70, sala konferencyjna na 1 piętrze
https://www.facebook.com/events/607788802751481/
  
3/28/2017
To już drugie spotkanie Śląskiej Grupy Microsoft, na którym zostaną poruszone kolejne tematy okołoprogramistyczne.

Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a
Godz.: 16:45
https://www.meetup.com/%C5%9Al%C4%85ska-Grupa-Microsoft-Meetup/events/238108342/
  
3/28/2017
Kolejne spotkanie z cyklu organizowanego przez Forum Młodych RIG w Katowicach, ma na celu przybliżenie młodym ludziom perspektyw zawodowych i różnych sposobów kształtowania własnej kariery. Spotkanie będzie poświęcone tematyce zarządzania wizerunkiem, budowania własnej marki – w kontekście osobistym, jak i firmowym.
Udział w konferencji jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia zapisów w przypadku wyczerpania ilości miejsc. Zgłoszenia prosimy przesyłać poprzez formularz na stronie: http://bit.ly/KierunekSukces_vol5

Miejsce: ul. Opolska 15
Godz.: 17:00 – 18:00
https://www.facebook.com/events/1974320999456274/
  
3/27/2017
14 lutego 2017 r. Prezydent Miasta Katowice podpisał zarządzenie nr 1235/2017 w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w mieście Katowice.

Od 13 do 27 marca zapraszamy mieszkańców Katowic, przedsiębiorców oraz zarządców nieruchomości lub ich przedstawicieli do wzięcia udziału w badaniu ankietowym dot. zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w mieście Katowice.

Ankietę można wypełnić elektronicznie pod linkiem http://www.katowice.eu/Konsultacje/Lists/Ankieta%20Krajobrazowa%202017/NowaAnkieta.aspx lub pobrać wersję tradycyjną (papierową) w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice (Rynek 1) oraz w Miejskim Domu Kultury na Zarzeczu.

Z zarządzeniem można się zapoznać tutaj: http://bip.katowice.eu/Ogloszenia/Zarzadzenia/zarzadzeniaSzczegoly.aspx?id=9675&menu=620
http://www.katowice.eu/Konsultacje/Lists/Ankieta%20Krajobrazowa%202017/NowaAnkieta.aspx

Na skróty