Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2012 r. działało ogółem około 1,8 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę średnią w Unii Europejskiej, w sektorze MŚP w Polsce dominują mikroprzedsiębiorstwa a udział firm małych jest o połowę mniejszy.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
11/4/2017
Agencja SOMA zaprasza do udziału w misji polskich przedsiębiorców na największe targi elektryczne i elektrotechniczne w regionie – 17 edycję International Electricity Exhibition of Iran (IEE) w Teheranie. Targi IEE to idealna platforma do nawiązania współpracy biznesowej, zawierania transakcji i wprowadzania produktów na chłonny irański rynek.

Targi odbywają się w dniach 4 -7 listopada, wyjazd obejmuje daty 3 – 7 listopada 2017 r.
http://msp.katowice.eu/Pages/International-Electricity-Exhibition-of-Iran.aspx
  
10/20/2017
Ambasada RP w Bogocie uprzejmie informuje, iż Komisja Europejska organizuje misję polityczno-gospodarczą  do Kolumbii, pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Daniela Calleja, w której wezmą udział m.in. przedstawiciele europejskich przedsiębiorstw.
Odbędzie się ona w dniach 17-20 października 2017 r. w Bogocie i Medellin.
W programie misji przewidziane są spotkania z kolumbijskimi politykami oraz przedsiębiorcami, których tematyka będzie dotyczyć możliwości wspierania współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
 
Obszarami szczególnego zainteresowania będą:
- gospodarka obiegowa
- efektywne gospodarowanie zasobami i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych
- innowacje ekologiczne
- produkty chemiczne
- gospodarka odpadami komunalnymi
- gospodarka wodna
- oszczędzanie energii
- bioróżnorodność
 
Zainteresowane  firmy mogą uzyskać szczegółową informację na temat misji oraz zarejestrować swój udział pod adresem : https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CEMColombia2017
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CEMColombia2017
  
9/25/2017
25-26 września 2017 r. w Poznaniu odbędzie się Polsko-Nigeryjski Szczyt Gospodarczy (Polish-Nigeria Business and Investment Summit  - PONBIS).
Celem konferencji jest połączenie zainteresowanych podmiotów gospodarczych z Polski z przedsiębiorstwami i instytucjami odpowiedzialnymi w Nigerii i przedstawienie możliwości korzystnej współpracy gospodarczej przedsiębiorstw obu krajów. Szczyt pozwoli skoncentrować wszystkie zasoby na potencjalnych firmach, które rozpoczną nawiązywanie relacji niezbędnych do udanego partnerstwa biznesowego.
http://msp.katowice.eu/Pages/ponbis.aspx
  
8/31/2017
Projekt: „Śląski system PSF wsparciem rozwoju MMŚP" realizowany jest przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałania 8.2.3. Wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju Przedsiębiorstwa.
Grupa docelowa to 5000 pracowników, kadry zarządzającej z 1550 firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw województwa Śląskiego. Odbiorcami wsparcia będą wyłącznie przedsiębiorstwa posiadające stałą strukturę w zakresie zaplecza personalnego i technicznego do prowadzenia działalności na obszarze województwa śląskiego.
http://msp.katowice.eu/Pages/slaski-system-PSF-wsparciem-rozwoju-MMsP.aspx
  
8/31/2017
Już wkrótce będą dostępne długo oczekiwane fundusze unijne na szkolenia i doradztwo.
Fundusz Górnośląski S.A. niebawem rozpocznie nabór do projektu „Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim”, w ramach RPO WSL na lata 2014-2020, Poddziałanie 8.2.3.

Projekt adresowany jest do przedsiębiorców mikro, małych i średnich z województwa śląskiego, którzy chcą podnosić kwalifikacje swoje jako właścicieli oraz swoich pracowników.
http://msp.katowice.eu/Pages/Wsparcie-rozwojowe-MSP-w-wojewodztwie-slaskim.aspx
  
8/15/2017
Szanowni Pracodawcy,
Informujemy, iż trwa kolejna XII edycja konkursu Lodołamacze 2017.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w następujących kategoriach:
      • Zatrudnienie Chronione
      • Otwarty Rynek Pracy
      • Instytucja
      • Przyjazna przestrzeń (nowa kategoria)
      • Zdrowa Firma (nowa kategoria)
      • Dziennikarz bez barier (nowa kategoria)
 
Nabór zgłoszeń konkursowych trwa do 15 sierpnia 2017r.
Więcej szczegółów na temat Konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępnych jest na stronie Organizatora – Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
http://www.lodolamacze.info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2066&Itemid=1
  
7/27/2017
Ośrodek Enterprise Europe Network  przy Funduszu Górnośląskim S.A. w ramach Letniej Akademii Biznesu’2017 (LAB’2017) zaprasza Państwa na spotkanie poświęcone zagadnieniom wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu w systemie europejskim (oznakowanie CE) oraz w systemie krajowym. Spotkanie odbędzie się 27.07.2017 w Centrum Konferencyjnym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Jordana 18 w Katowicach w godzinach od 10.00 do 15.00.   
http://msp.katowice.eu/Pages/Seminarium-Funduszu-Gornoslaskiego.aspx
  
7/20/2017
w czwartek 20 lipca w  odbędzie się trzecia odsłona warsztatów z cyklu Akademii Marketingu i Sprzedaży w ramach Programu Młody Przedsiębiorca w Katowicach. Spotkanie organizowane w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach poprowadzi Grzegorz Kurzyp, doradca zarządu Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.
http://msp.katowice.eu/Pages/Program-Mlody-Przedsiebiorca.aspx
  
7/12/2017
W piątek 23.06.2017 r. w Business Link Katowice (regionalnym akceleratorze i biurze coworkingowym), spotkali się przedsiębiorcy, inwestorzy, start-up'y, przedstawiciele małych i dużych firm.
Głównym punktem programu był konkurs dla start-up'ów – Startup Pitch Contest – podczas którego okazję do zaprezentowania swojej działalności miało 6 zespołów: Filttr, Ludmo, HaloSerwis, Safelly, iChlebak, Tripholder. Drugi w tym roku Business Mixer był również okazją do świętowania 3. urodzin Business Link Katowice
Business Mixer odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Katowic Marcin Krupa i Prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazy.
http://blpoland.com/katowice/
https://www.facebook.com/events/621697374696379/
https://www.facebook.com/BLKatowice/
Z niecierpliwością czekamy na kolejny event :)
http://msp.katowice.eu/Pages/urodziny-BL.aspx
  
7/12/2017
Hive44 wraca do dobrej tradycji organizacji meetup'ów na Śląsku, tym razem we współpracy z Biurem Coworkingowym Business Link Katowice oraz Open Coffee KRK.

Jeśli:
- prowadzisz własny biznes lub startup
- jesteś częścią kadry zarządzającej, specjalistą, menedżerem, -
 kierownikiem, wspólnikiem lub akcjonariuszem,
- chcesz rozwijać swoje umiejętności i kwalifikacje,
- dbasz o swój rozwój osobisty,
- chcesz poznać osoby zmotywowane do działania i o niekonwencjonalnym podejściu
Weź udział w wydarzeniu!

MeetUp poprowadzi Jerzy Kufel, założyciel i CEO Iteo. Digital Product Agency.
Na miejscu wiele inspirujących rozmów i miła atmosfera.

Data: 12.07.2017 r., 8:00
Miejsce: Business Link Katowice, Chorzowska 6
https://www.facebook.com/events/1989843207917644

Na skróty