Przedsiębiorco, czeka na ciebie doradca płatnika składek

1 lutego w każdej placówce ZUS powołani zostali doradcy ds. płatników składek. Ich zadanie polega na udzielaniu merytorycznego wsparcia płatnikom składek w temacie ubezpieczeń i składek. Doradca poinformuje też o zasadach opłacania składek i rozliczania wpłat.


1 stycznia w ZUS nastąpiły istotne zmiany w opłacaniu należności z tytułu składek na ubezpieczenia oraz zasad rozliczania dokonanych wpłat. Każdemu płatnikowi nadany został indywidualny numer rachunku składkowego (NRS), na który opłaca składki jednym przelewem. Każda wpłata jest proporcjonalnie dzielona na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów w systemie kierowania ruchem w każdej placówce ZUS została uruchomiona usługa doradcy ds. płatnika składek. Przychodząc do ZUS, klient może skorzystać z pomocy doradcy, którego stanowisko znajduje się na sali obsługi klientów w części przeznaczonej do obsługi płatników składek i ubezpieczonych. Wystarczy na ekranie biletomatu w sali obsługi klienta wybrać „Składki/Ubezpieczenia", a następnie „Doradca płatnika".

Doradca płatnika składek udzieli wsparcia w temacie ubezpieczeń i składek, poinformuje o obowiązkach związanych z prowadzeniem działalności, sposobie rozliczania wpłat, wyjaśni wątpliwości płatnika w zakresie numeru rachunku składkowego (NRS), czy udzieli wyjaśnień dotyczących informacji zgromadzonych na profilu PUE płatnika składek.

Przypominamy, że Sale Obsługi Klientów w Oddziale ZUS w Chorzowie oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej czynne są:

  • w poniedziałki od 8:00 do 18:00
  • od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00